Starting from ฿57,200
Honda Wave 125i Wave 125i Spoke Wheel (2026) — Full specs, price from ฿57,200, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 125 cc |
| แรงม้า / Power | 9 hp |
| แรงบิด / Torque | 11 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 110 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 105 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 50 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 1936 x 717 x 1087 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1221 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 758 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿57,200 |