Starting from ฿35,000,000
Mercedes-Benz Brabus G 800 Widestar (2023-2025) — Full specs, price from ฿35,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 800 hp |
| แรงบิด / Torque | 1000 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4817 x 2000 x 1969 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2890 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿35,000,000 |