Acura ILX 1.5 Hybrid (2013-2015) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 111 hp |
| แรงบิด / Torque | 172 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1330 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4547 x 1791 x 1422 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2670 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 348 L |