Acura MDX 3.5 V6 (YD3) (2014-2020) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3471 cc |
| แรงม้า / Power | 290 hp |
| แรงบิด / Torque | 362 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1928 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4917 x 1963 x 1717 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2819 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 425 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,200,000 - ฿2,000,000 |