Acura MDX 3.7 V6 (YD2) (2007-2013) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3664 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 370 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2062 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4833 x 1994 x 1735 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 425 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿600,000 - ฿1,000,000 |