Acura RDX 2.0 Turbo (USDM imported) (2019-2026) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1996 cc |
| แรงม้า / Power | 272 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1730 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4740 x 1900 x 1667 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2751 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 654 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,800,000 - ฿2,500,000 |