Acura RLX Sport Hybrid SH-AWD (2014-2020) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3471 cc |
| แรงม้า / Power | 377 hp |
| แรงบิด / Torque | 369 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1870 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4981 x 1890 x 1478 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2850 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 405 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,500,000 - ฿2,500,000 |