Acura TLX TLX 2.4 (2015-2020) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2356 cc |
| แรงม้า / Power | 206 hp |
| แรงบิด / Torque | 247 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1572 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2776 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 390 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿700,000 - ฿1,200,000 |