Last MSRP ฿846,000
AION ES Standard 136hp (2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 225 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 55.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 442 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 130 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1650 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4810 x 1880 x 1545 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ราคา / Price | ฿846,000 |