Starting from ฿846,000
AION ES Standard 204hp (2026) — Full specs, price from ฿846,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 55.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 442 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1650 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4830 x 1880 x 1530 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2880 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿846,000 |