Starting from ฿1,089,900
AION Hyper GT Hyper GT 710 (2023) — Full specs, price from ฿1,089,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 340 hp |
| แรงบิด / Torque | 430 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 80 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 710 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 88 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4886 x 1885 x 1449 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿1,089,900 |