Last MSRP ฿7,000,000
AION Hyper SSR Hyper SSR Ultimate (2023-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 1224 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 74.69 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 506 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 80 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 1.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4556 x 1988 x 1238 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 50 L |
| ราคา / Price | ฿7,000,000 |