Starting from ฿1,624,000
AION Hyptec HT 620 Luxury Gull-Wing (2025) — Full specs, price from ฿1,624,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 340 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 83.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 620 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 280 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5088 x 1970 x 1500 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3020 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 460 L |
| ราคา / Price | ฿1,624,000 |