Starting from ฿1,899,000
AION LX Plus AION LX Plus 2024 (2024-2026) — Full specs, price from ฿1,899,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 482 hp |
| แรงบิด / Torque | 750 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 93.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 650 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 180 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2290 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4835 x 1935 x 1685 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 526 L |
| ราคา / Price | ฿1,899,000 |