Starting from ฿549,900
AION UT 420 Standard (2025) — Full specs, price from ฿549,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 50.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 420 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4270 x 1830 x 1600 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿549,900 |