Starting from ฿999,900
AION V 602 Luxury (2025) — Full specs, price from ฿999,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 70 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 602 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 120 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 165 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1760 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4650 x 1820 x 1615 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2830 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿999,900 |