Last MSRP ฿1,299,900
AION V V Plus Executive 70 (2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 350 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 70 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 500 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 120 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1930 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4650 x 1920 x 1720 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2830 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿1,299,900 |