Last MSRP ฿1,089,900
AION Y Plus AION Y Plus 490 Limited (2024-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 201 hp |
| แรงบิด / Torque | 225 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 63.2 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 490 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 80 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 150 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1650 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4535 x 1870 x 1650 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2750 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿1,089,900 |