Last MSRP ฿2,300,000
Alfa Romeo 147 2.0 Twin Spark Selespeed (2000-2010) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1970 cc |
| แรงม้า / Power | 150 hp |
| แรงบิด / Torque | 181 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AMT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 4223 x 1729 x 1442 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2546 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคา / Price | ฿2,300,000 |