Last MSRP ฿2,450,000
Alfa Romeo 156 2.0 JTS RHD (Facelift 2) (2003-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1970 cc |
| แรงม้า / Power | 165 hp |
| แรงบิด / Torque | 206 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1320 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 11 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4430 x 1740 x 1416 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2595 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 378 L |
| ราคา / Price | ฿2,450,000 |