Alfa Romeo Giulia 2.9T Quadrifoglio (Grey Import) (2016-2022) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2891 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 307 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1585 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4639 x 1873 x 1426 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2818 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 480 L |