Alfa Romeo GT 1.8 TS (2004-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1747 cc |
| แรงม้า / Power | 140 hp |
| แรงบิด / Torque | 163 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 10.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 12.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4489 x 1763 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2596 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 320 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿700,000 - ฿1,200,000 |