Alfa Romeo GT 3.2 V6 (2004-2007) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3179 cc |
| แรงม้า / Power | 240 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 246 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1410 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4489 x 1763 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2596 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 320 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,200,000 - ฿2,000,000 |