Alfa Romeo GTV 3.0 V6 24V (Phase 2) (1998-2000) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2959 cc |
| แรงม้า / Power | 218 hp |
| แรงบิด / Torque | 275 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 240 km/h |
| 0-100 km/h | 7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1475 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4154 x 1780 x 1316 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2540 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 280 L |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿950,000 - ฿1,350,000 |