Starting from ฿2,400,000
Alfa Romeo Spider 2.0 JTS (Phase III) (2003-2005) — Full specs, price from ฿2,400,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1970 cc |
| แรงม้า / Power | 165 hp |
| แรงบิด / Torque | 206 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 218 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1350 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4285 x 1780 x 1315 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2250 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 160 L |
| ราคา / Price | ฿2,400,000 |