Starting from ฿3,500,000
Alfa Romeo Spider 2.2 JTS (2006-2009) — Full specs, price from ฿3,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2198 cc |
| แรงม้า / Power | 185 hp |
| แรงบิด / Torque | 230 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 222 km/h |
| 0-100 km/h | 8.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1610 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4393 x 1830 x 1368 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2528 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 160 L |
| ราคา / Price | ฿3,500,000 |