Last MSRP ฿5,699,000
Alfa Romeo Stelvio 2.9 V6 Bi-Turbo Quadrifoglio (2018-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2891 cc |
| แรงม้า / Power | 510 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 283 km/h |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1830 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 10.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4702 x 1955 x 1681 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2818 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 525 L |
| ราคา / Price | ฿5,699,000 |