Starting from ฿1,949,000
Alfa Romeo Tonale 1.5L Hybrid Veloce (2023) — Full specs, price from ฿1,949,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1469 cc |
| แรงม้า / Power | 160 hp |
| แรงบิด / Torque | 240 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.3 kWh |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 210 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1550 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 17.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4528 x 1835 x 1600 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2636 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 500 L |
| ราคา / Price | ฿1,949,000 |