Last MSRP ฿699,000
Aprilia Caponord 1200 ABS (2013-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1197 cc |
| แรงม้า / Power | 128 hp |
| แรงบิด / Torque | 115 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 228 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2250 x 920 x 1395 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1560 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 840 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿699,000 |