Last MSRP ฿1,599,000
Aprilia RSV4 RSV4 1100 Factory (2019-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1078 cc |
| แรงม้า / Power | 217 hp |
| แรงบิด / Torque | 122 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 305 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 177 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13 km/l |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1435 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 840 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,599,000 |