Last MSRP ฿850,000
Aprilia Tuono Tuono V4 R (2011-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1000 cc |
| แรงม้า / Power | 167 hp |
| แรงบิด / Torque | 111 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 179 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2060 x 750 x 1100 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1450 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 830 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿850,000 |