Last MSRP ฿21,900,000
Aston Martin DB11 DB11 V8 Coupe (2017-2023) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 503 hp |
| แรงบิด / Torque | 675 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 301 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1760 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4739 x 1940 x 1279 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2805 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 270 L |
| ราคา / Price | ฿21,900,000 |