Starting from ฿21,900,000
Aston Martin DB12 DB12 Coupe V8 (2023) — Full specs, price from ฿21,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 680 hp |
| แรงบิด / Torque | 800 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 325 km/h |
| 0-100 km/h | 3.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1685 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4725 x 2060 x 1295 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2755 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 262 L |
| ราคา / Price | ฿21,900,000 |