Last MSRP ฿18,000,000
Aston Martin DB9 5.9 V12 (2004-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5935 cc |
| แรงม้า / Power | 450 hp |
| แรงบิด / Torque | 569 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 300 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1710 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 5.9 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4697 x 1875 x 1271 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2741 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 186 L |
| ราคา / Price | ฿18,000,000 |