Starting from ฿21,900,000
Aston Martin DBX DBX 4.0 V8 twin-turbo (2020) — Full specs, price from ฿21,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 550 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 291 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2245 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5039 x 2050 x 1680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3060 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 632 L |
| ราคา / Price | ฿21,900,000 |