Last MSRP ฿23,000,000
Aston Martin Rapide Aston Martin Rapide 6.0 V12 (Gen1) (2010-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5935 cc |
| แรงม้า / Power | 477 hp |
| แรงบิด / Torque | 600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 303 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5019 x 1929 x 1360 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2989 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 317 L |
| ราคา / Price | ฿23,000,000 |