Last MSRP ฿28,900,000
Aston Martin Vanquish Vanquish Volante 6.0 V12 Convertible (2013-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5935 cc |
| แรงม้า / Power | 565 hp |
| แรงบิด / Torque | 620 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 295 km/h |
| 0-100 km/h | 4.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1845 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 6.8 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4692 x 1912 x 1294 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2740 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 368 L |
| ราคา / Price | ฿28,900,000 |