Aston Martin V8 Vantage 4.3 V8 Coupe (2005-2008) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 4300 cc |
| แรงม้า / Power | 380 hp |
| แรงบิด / Torque | 410 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 280 km/h |
| 0-100 km/h | 5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1570 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4380 x 1865 x 1255 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2600 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 235 L |