Starting from ฿16,900,000
Aston Martin Vantage Roadster (2025) — Full specs, price from ฿16,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3982 cc |
| แรงม้า / Power | 656 hp |
| แรงบิด / Torque | 800 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | 2WD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 325 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 1770 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4495 x 1996 x 1274 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ราคา / Price | ฿16,900,000 |