Starting from ฿28,900,000
Aston Martin Vantage Vantage V12 (2022-2023) — Full specs, price from ฿28,900,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5204 cc |
| แรงม้า / Power | 700 hp |
| แรงบิด / Torque | 753 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 322 km/h |
| 0-100 km/h | 3.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1795 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4465 x 1942 x 1274 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2704 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 270 L |
| ราคา / Price | ฿28,900,000 |