Last MSRP ฿105,000
Bajaj Maxima C Maxima C LPG (2013-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | lpg |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 236 cc |
| แรงม้า / Power | 10 hp |
| แรงบิด / Torque | 2 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | SHAFT |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 50 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 472 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 3000 x 1460 x 1820 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2000 mm |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 518 kg |
| ราคา / Price | ฿105,000 |