Last MSRP ฿73,000
Bajaj Pulsar NS 160 FI (2020-2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 160 cc |
| แรงม้า / Power | 17 hp |
| แรงบิด / Torque | 15 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 114 km/h |
| 0-100 km/h | 8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 152 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 40 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2017 x 804 x 1060 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1372 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 805 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | oil |
| ราคา / Price | ฿73,000 |