Starting from ฿13,700,000
Bentley Bentayga 3.0 V6 Hybrid (Facelift) (2021) — Full specs, price from ฿13,700,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2984 cc |
| แรงม้า / Power | 443 hp |
| แรงบิด / Torque | 700 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 17.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 39 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 254 km/h |
| 0-100 km/h | 5.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2626 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5125 x 1998 x 1728 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2995 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 480 L |
| ราคา / Price | ฿13,700,000 |