Last MSRP ฿20,900,000
Bentley Bentayga 4.0 V8 (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3996 cc |
| แรงม้า / Power | 542 hp |
| แรงบิด / Torque | 770 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 290 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2361 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.4 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5141 x 1998 x 1742 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2995 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 484 L |
| ราคา / Price | ฿20,900,000 |