Starting from ฿18,100,000
Bentley Bentayga 4.0 V8 (Facelift) (2020) — Full specs, price from ฿18,100,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3996 cc |
| แรงม้า / Power | 542 hp |
| แรงบิด / Torque | 770 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 290 km/h |
| 0-100 km/h | 4.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2416 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 9.2 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5125 x 1998 x 1728 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2995 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 484 L |
| ราคา / Price | ฿18,100,000 |