Last MSRP ฿28,900,000
Bentley Bentayga 6.0 W12 Speed (Facelift) (2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5950 cc |
| แรงม้า / Power | 626 hp |
| แรงบิด / Torque | 900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 306 km/h |
| 0-100 km/h | 3.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2510 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5125 x 1998 x 1728 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2995 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 484 L |
| ราคา / Price | ฿28,900,000 |