Last MSRP ฿25,000,000
Bentley Continental GT 6.0 W12 Speed (Second Gen) (2011-2018) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5998 cc |
| แรงม้า / Power | 625 hp |
| แรงบิด / Torque | 800 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 330 km/h |
| 0-100 km/h | 4.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2320 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4806 x 1946 x 1404 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2746 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 358 L |
| ราคา / Price | ฿25,000,000 |