Last MSRP ฿28,000,000
Bentley Continental GT 6.0 W12 Speed (Third Gen) (2021) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5950 cc |
| แรงม้า / Power | 659 hp |
| แรงบิด / Torque | 900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 335 km/h |
| 0-100 km/h | 3.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2270 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4850 x 1954 x 1405 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2851 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 358 L |
| ราคา / Price | ฿28,000,000 |