Last MSRP ฿20,200,000
Bentley Continental GT GTC (2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3996 cc |
| แรงม้า / Power | 771 hp |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 25.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 82 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 318 km/h |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2280 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 8.1 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4850 x 1954 x 1405 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2851 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 358 L |
| ราคา / Price | ฿20,200,000 |