Last MSRP ฿23,500,000
Bentley Flying Spur 2.9 V6 Hybrid (Gen 3) (2021-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2894 cc |
| แรงม้า / Power | 536 hp |
| แรงบิด / Torque | 750 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 41 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 285 km/h |
| 0-100 km/h | 4.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2506 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5316 x 1978 x 1484 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3194 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ราคา / Price | ฿23,500,000 |